Broskvová vzpruhaJe libo něco exotičtějšího a super osvěžujícího? Pak vyzkoušejte tento recept, zaručeně vás dostane! Ananas s limetkou mi připomínají thajské tropy a broskev dodává českou sladkost a vůni domova. Za mě naprosto dokonalá kombinace.


Tuto dobrotu už si chystám nějaký ten pátek a pořád mi chutná stejně dobře, ne-li pokaždé víc a víc. Možná to bude právě díky ananasu, který se pro mě stal od mé léčby dalším z oblíbených ovocí. Když jsem letos v Thajsku ochutnala jejich ananas, pochopila jsem, jak to je s tou lokálností surovin. Tak sladký, šťavnatý, jednoduše dokonalý a lahodný ananas jsem nikdy předtím nejedla. A za 10-30 korun kus? To je opravdový sen! Jestli jsem předtím kupovala ananasy v Česku sporadicky a svátečně, nyní si s radostí na ty opravdové počkám s další dovolenou do tropů. Stojí to totiž rozhodně za to a mě po tomto zážitku nejde do hlavy, jak jsme ochotní platit spoustu peněz za nezralé, nedobré, mnohdy plesnivé kousky dovezené z druhé strany zeměkoule.

U nás v Česku je to s ananasy docela kříž, vybrat v obchodě chutný, zralý a neplesnivý je velmi náročné, ale pokud po něm opravdu toužíte, dám vám dva tipy. Zkuste zatáhnout za jeho list a pokud vám půjde lehce utrhnout, ananas je zralý. Stejně tak by mělo jít lehce kroutit s celou listovou růžicí a bez problémů ji kroutivým pohybem od ananasu oddělit. Takto je v obchodě vybírám já. Dívám se také vždy na spodní stranu, kde byla původně lodyha (stonek), tam totiž ananasy nejčastěji plesniví. Tak nakonec to byly tři tipy, no. :)

A proč bychom měli ananas jíst? Nejenom, že obsahuje celou řadu vitamínů (především A a C) a minerálů (vápník, železo, jód, fosfor, mangan), je také velmi dobře znám a doporučován pro svůj vysoký obsah enzymu bromelain, jehož hlavním úkolem je štěpení bílkovin na aminokyseliny a zvyšuje tak jejich zužitkování v těle. Rovněž ničí nežádoucí bakterie vyvolávající průjmy ve střevech, odvádí škodliviny z těla, uvolňuje svalové a menstruační křeče, posiluje imunitu, ulehčuje trávení i hubnutí, ulevuje slinivce břišní, zesvětluje stařecké pigmentové skvrny, působí protizánětlivě, zlepšuje prokrvování, snižuje krevní tlak a pomáhá při slunečním úžehu. Už jenom jak to tady píšu, dostala jsem na něj chuť. A vy? Tak tady je slíbený recept na Broskvovou vzpruhu.Ingredience

(1 sklenice)

Postup


TIP: Pokud nemáte po ruce kvalitní ananas, použijte třeba hotové mražené pyré nebo kousky. Na kousky chodím do Lidlu (ty mixuju, neodšťavňuju) a na pyré do zdravé výživy Brána ke zdraví v Brně, kde mají pyré značky 30 sec in fruit heaven v mrazáku.
Vaše

I.❤


Komentáře