Domácí tabulková čokoládaČoko, čoko, čo-ko-lá-da! Kdo by jí neodolal? Pokud jste v tom po uši stejně jako já, tak mám pro vás dnes potěšující zprávu! Vyrobit si doma vlastní tabulku čokolády už nemůže být jednodušší.


Tabulková prostě táhne, kdo by totiž odolal tomu křupnutí při lámání kostiček? Recept je každopádně univerzální, takže můžete z čokolády vyrobit i pralinky. Obě tyto varianty jsou skvělým dárkem místo kupovaných čokolád a jsem přesvědčená, že s nimi zazáříte!

Tato čokoláda je z nepraženého kakaa, tedy raw. Na začátku toho všeho jsou nepražené kakaové boby, které se nechají fermentovat a poté se bez tepelné úpravy rozmělňují. Výsledná kakaová hmota je vlastně 100% čokoláda :) I tu už můžete sehnat na trhu, já na ni chodím do Vitalvibe. Tato hmota se následně odstředí a vzniknou dvě složky: kakaové máslo a nepražený kakaový prášek. Ty můžete opět běžně sehnat ve zdravé výživě či na e-shopech. No a z nich si dneska vyrobíme naši domácí tabulkovou čokoládu.

Že jsem na čokoládě silně závislá už asi víte. Možná ale nevíte, že právě tato nepražená čokoláda má hned několik výhodných benefitů. Je doslova nabitá antioxidanty, vitamíny a minerály. Zatímco antioxidanty podporují kardiovaskulární systém a zajišťují ochranný efekt pro organismus, železo v ní obsažené podporuje krvetvorbu a vápník přispívá ke zdravému krevnímu tlaku a mineralizuje kosti a zuby. Esenciální mastné kyseliny pak přispívají ke správnému fungování nervového systému. Kakao stimuluje vyplavení endorfinů navozujících příjemný pocit, který zažívají sportovci po podání dobrého výkonu, fenyletylamin v čokoládě obsažený je stejný jako ten, jež se vytváří v mozku, když jsme zamilovaní. Díky serotoninu přispívá dobré náladě a působí jako antidepresivum. Haha, že bych na tu čokoládu chodila tajně do lednice právě kvůli tomu? :)Ingredience

(1 tabulka čokolády)

Postup


TIP č.1: Pokud nemáte formičku na tabulkovou čokoládu, můžete použít třeba formu na biskupský chlebíček nebo jinou obdélníkovou formu. Sice nebude mít čokoláda kostičky, ale bude to alespoň placka. Já jsem si formičku objednala na Amazonu v USA, v Česku bývala dostupná tady.

TIP č.2: S kódem "Hlavu vzhůru" získáte při objednávce na e-shopu svetplodu.cz ZDARMA jako dárek balíček výběrových ořechů "EXCLUSIVE MYX 50g". Kód připište do poznámky k objednávce a pak už se jen těšte na dáreček. :) Odkazy na použité suroviny z tohoto eshopu najdete i v samotném receptu.


Vaše

I.❤


Komentáře

Čokoláda

- 08.09.2020 - 17:42

Děkuji za recept je perfektní! Já už léta kupuji čokoládu přímo ze zdroje a to z čokoládovny Janek https://www.cokoladovnajanek.cz - je opravdu výborná, ale řekla sem si proč to nezkusit sama a našla tvůj recept. Super děkuji Darja

Lada

- 02.12.2019 - 06:49

Chtěla bych se zeptat zda-li je možné nalít čokoládu do hliněných formiček po babičce ?

HLAVU VZHŮRU

- 02.12.2019 - 20:39

S tímto nemám bohužel zkušenosti, nicméně bych postupovala tak, že bych vyzkoušela nalít čokoládu jen do jedné, nechat ztuhnout a vyklopit no a když to bude fungovat tak pokračovat s větším množstvím :) Držím palce, ať se povede a přeji krásné svátky.

HLAVU VZHŮRU

- 17.01.2020 - 11:16

S tímto nemám bohužel zkušenosti, nicméně bych postupovala tak, že bych vyzkoušela nalít čokoládu jen do jedné, nechat ztuhnout a vyklopit no a když to bude fungovat tak pokračovat s větším množstvím :) Držím palce, ať se povede a přeji krásné svátky.

Diana

- 12.05.2023 - 15:18

Myslim že ano