Hrachová kaše s tempehem



Když byla ve škole na oběd hrachovka, poznali jsme to ještě dříve, než jsme otevřeli dveře školní jídelny. Tenkrát nám moc do zpěvu nebylo, teď mi to však přijde docela úsměvné. To když jednou za týden jídelna rozhodla, že do nás dostane luštěninu, i kdybychom se zuby nehty bránili. Jídelna šla totiž s dobou a tak jsme si mohli vybrat ze dvou hlavních jídel. Vypadalo to asi následovně: čočka na kyselo s párkem nebo hrachovka s uzeným. Jako bonus chleba, a samozřejmě jsme si mohli i přidat! :)


Od té doby uplynulo už mnoho vody, nicméně hrachovou kaši jsem si sama dobrovolně uvařila asi tolikrát, že bych to spočítala na prstech jedné ruky. Asi ale na tom moudru, že se člověku s věkem mění i chutě, něco bude. A tak si představte, že jsem si s chutí uvařila hrachovou kaši. A byla tak dobrá, že jsem si ji uvařila hned několikrát po sobě a pořád nemám dost. Tak si ji tady teda zvěčním, ať si má hlava odpočine a nemusí si pamatovat tu tajemnou, leč extra jednoduchou receptůru. A vy ji zkuste taky, stojí vážně za to!

Hrách je jedním z několika výhodných zdrojů bílkovin v rostlinné stravě. Nejčastěji se setkáte pravděpodobně s hrachem zeleným a žlutým, mezi nimiž nejsou nijak velké chuťové rozdíly a zároveň se vaří přibližně stejně dlouhou dobu. Když hrách zkombinujete s obilovinou, dostanete jídlo plné kvalitních bílkovin, které skvěle zasytí. Jako bonus hrách přidá značné množství vitamínu A a vitamínů skupiny B. Pyšní se také obsahem hořčíku, fosforu, vápníku, draslíku, mědi či kyseliny listové. A to vše za opravdu velmi nízkou cenu! Na trhu naleznete nejčastěji hrách loupaný celý nebo půlený. Já osobně raději používám ten půlený a to z jednoho prostého důvodu - je mnohem rychleji uvařený. Je dobré mít na paměti, že se jedná o suchá semena hrachu, nikoliv o sladký zelený hrášek, který naopak nejčastěji seženete čerstvý, mražený nebo sterilovaný. Tutorial máme za sebou a jde se na vaření. :)






Ingredience

(1 porce)

Postup


TIP: Opravdu nevynechávejte v tomto pokrmu přidání rychlokvašené zeleniny nebo kysaného zelí, jídlo je díky tomu o několik stupňů chutnější :) A taky se vám bude díky obsahu probiotických kultur mnohem lépe trávit a budete si chtít ještě přidat! Když si k jídlu přidáte i kvalitní kváskové pečivo, získáte tak z jídla velké množství plnohodnotných bílkovin.








Vaše

I.❤


Komentáře