Zázvorová meducínaTento tajuplný lektvar vyrábím už několik let. Má takový úspěch, že se už tradičně rozšířil do celé široké rodiny a ještě mnohem dál. Recept se šíří ústní lidovou slovesností a dnes je na čase jej zvěčnit i na internetu.


Už si ani nepamatuju, kdy jsem ji udělala poprvé. Tenkrát podle receptu, který jsem našla na internetu a ladila poměr i technologii k obrazu svému. Nejdříve vznikla verze s alkoholem alias likér, která se pravidelně objevuje pod vánočním stromečkem se jmenovkami téměř všech dospělých členů naší rodiny. Když vloni dostala babička s dědečkem jednu láhev a maminka s tatínkem druhou, už v únoru hlásili, že potřebují doplnit zásoby. Inu zodpovědně vypalovali červíka a byli zdraví jako řepy!

A tak se už tradičně před Vánocemi scházíme se sestrou a jejím přítelem a vyrábíme meducínu ve velkém. Vloni jsme připravili pro naše nejbližší cca 13 litrů tohoto zázračného moku a letos úspěšně pokračujeme. Rodiče už dokonce navrhovali, ať si ji necháme patentovat a začneme ji vyrábět ve velkém :D Kdo ví, třeba někdy, jednou ...

Já alkohol téměř výhradně nepiju, a tak jsem si vyladila poměr na verzi bez něj a dávám si na podzim a v zimě každé ráno jednu lžíci do sklenice s vodou. Má pracovní název Coldrex, protože má podobnou barvu i účinky. Je to báječné ranní prohřívací pití a žádný bacilus si na mě netroufne. Když už mě ale náhodou nějaký zkolí, piju meducínu s vodou po celý den a jsem zase brzo fit.


Ingredience

(1 litr alkoholové varianty, pro nealkoholovou pouze vynechejte vodku)

Postup


TIP 1: Pro veganskou variantu použijte místo medu roztopený palmový cukr nebo sladěnku. Zatímco palmový cukr dodá chuť podobnou té medové, avšak méně sladkou, sladěnka dodá příchuť lehce do karamelova a meducínu také do karamelova obarví.

TIP 2: Buďte připraveni na zimu a meducínu si vyrobte v období od října do prosince. V této době jsou citrony i zázvor za nejnižší ceny a zázvor je zároveň velmi šťavnatý. V tomto období je výtěžnost šťávy ze zázvoru okolo 800ml na 1kg suroviny. Překvapilo mě, že z citronů jse měla šťávy na kilogram méně, nicméně to opravdu záleží na aktuální kvalitě vstupních surovin.


Vaše

I.❤


Komentáře