Zimní petrželová bombaUž je to nějaký ten pátek, co mě kamarádka naučila skvělý recept na petrželovou bombu s grepem. Od té doby ji už ode mě vyzkoušelo spoustu lidí a jedna z klientek ji modifikovala na variantu s pomerančem. Doladila jsem kombinace koření a vznikl úžasně lahodný recept.


Toto smoothie si často dělám během zimy, abych doplnila potřebnou dávku čerstvých zelených potravin do svého jídelníčku. Saláty mi v takové roční době nejedou a nerada kupuju špenát nebo jiné zelené listy balené v plastových sáčcích. Mí oblíbení zelináři Komendovi však mívají i po celou zimu zásobu čerstvé petržele a tak byla jen otázka času, než toho začnu využívat. A pořád mě to moc baví!

I když je petrželová nať poměrně nenápadná potravina, kterou jsem i já jako malá hlasitě odmítala v jakémkoliv jídle, jde vlastně o takovou českou superpotravinu. Její významnou schopností je čistit krev a díky silicové směsi myristicinu, limonenu, eugenolu a alfa-thujenu tvoří účinnou ochranu před formováním nádorů. Je samozřejmě velmi silným antioxidantem, obsahuje třikrát více vitaminu C než pomeranč a tím podporuje imunitní systém, mladistvý vzhled i zdravé klouby. Díky karotenoidům napomáhá zlepšovat zrak a neutralizovat škodlivé UV záření. Je extrémně bohatá na chlorofyl, což rozhodně oceníte právě v zimě. Napomáhá hojení, tvoření červených krvinek a již zmiňovanému čištění krve. Pokud hledáte bohatý zdroj kyseliny listové, tak jste právě našli! Tuto informaci ocení pravděpodobně zejména těhotné ženy, neboť kyselina listová hraje velmi důležitou roli při vývoji miminka. Petržel je silně močopudná, snižuje krevní tlak, zlepšuje funkci ledvin a zvyšuje zpětné vstřebávání draslíku do ledvin. Toto je výhodné při otocích, celulitidě, špatném oběhovém systému a dalších kardiovaskulárních problémech.

Šťáva z petržele se podávala pro stimulaci děložních stahů během porodu a také pro zlepšení pleti a struktury vlasů. Redukuje záněty a vytváření hlenů v těle, může vám být tedy dobrým pomocníkem i při zánětech močových cest, astmatu, alergiích či kašli. Určitě už jste také slyšeli, že petržel má skvělou vlastnost redukovat tělesný pach a tak se často používá v kombinaci s česnekem nebo cibulí. Díky tomu pak tyto silně aromatické potraviny neucítíte skrze vaši kůži ještě tři dny :)Ingredience

(500ml)

Postup


TIP: Pokud máte odšťavňovač, určitě recept vyzkoušejte s ním. Rozmixovaná a přecezená směs je také výborná, nicméně nejlepšího zážitku dosáhnete díky jemnosti šťávy bez vláken. Teď už vím, z čeho měli Asterix s Obelixem umixovaný svůj nápoj síly.


Vaše

I.❤


Komentáře